Header Ads

YENİ EKLENENLER

21 temmuz 2019 İstanbul Koşularına Kısa Notlar (Metin Hoca)


Değerli dostlar,yarınki İstanbul yarışları için her koşuda takibimde olan bir ya da birkaç safkan  hakkında tuttuğum kısa notları sizlerle paylaşacağım.Yararlı olmasını umut ediyorum.

1.koşu:Koştuğu iki yarışını da kazanan The Prefect Show Ankara ' da hazırlanıp yine iddialı bir şekilde bu yarışa geliyor.Bu tayın son 1200 metre mesafede kazanırken ortaya koyduğu 1.13 50 gibi vasat derece kafa karışıklığına sebep olabilir.Tayın yarışın temposunu kendisinin ayarlayıp ilk 800 metreyi 0.49 gibi çok yavaş  geçmesinin çıkan kötü derece üzerinde etkili olduğunu düşünüyorum.Yanına rakip geldiğinde gösterdiği mücadele ve rakibi ayırma ustalığının daha değerli ve asıl dikkat edilmesi gereken noktanın  burası olduğu kanaatindeyim.Yoksa tay ilk yarışında 800 metreyi 0.47 gibi dereceyle  kazanmışlığı olan taydır. Sentetik pistte startta birkaç boy kalıp son metrelerde güçlü hücumu ile 2.liği kurtaran ve çok formda bir ekürinin tayı olması, aynı zamanda çim pistte daha iyi koşacağı beklentilerinin bulunması gibi detaylardan dolayı  Teen Spirıt ' in sert rakip olmasını bekliyorum.

2.koşu:İlk startlarını alacak taylara diyeceğim "tüyleri kadar kazansınlar " temennisinden sonra bu yarışı kazanmaya en  yakın tay olmasını beklediğim Elenaz'a da ayrıca başarılar diliyorum.Bir Turbo yavrusu olan tay idman pistindeki pişkinliği ve ayağına çabuk görüntüsü ile bana göre yarışı bu tür taylara eksiksiz binme becerisine sahip jokeyi ile kazanacaktır.

3.koşu:Güvenbakan' a sıkletinin ağır olması, Madam Elli'nin eski formda günlerinden uzak olması, Yoldaş,Bütünay ve My Sultan' ın da güçlerinin yetmeyeceğini düşündüğüm Makriköy' ün yarışı kazanmasını bekliyorum.Tek şart, İlker Soyad'ın yarışın başlarında safkanı temposunun üzerine çıkarmadan son 200 lere kadar idareli gelmesi.Bundan sonrasını Makriköy yapacaktır.

4.koşu:Burada  şanslı olacağını düşündüğüm kısrak Beklenen' den çok iyi bir performans bekliyorum.Yalnız iki handikapının bulunduğunu da belirtmeden geçemeyeceğim.Bunlardan ilki,kısrağın son yarışında dişilerin prestijli koşularından G 2- Nene Hatun koşusunda çok sert rakiplerle start alması.Diğeri de uzun mesafeden kısaya dönecek olmasıdır.Gold Polat gibi safkanı 1100 metrede geçme başarısı göstermiş olan kısrak,uygun sıklet ve jokey avantajlarıyla bana göre biraz zorlanacak olsa da yarışı kazanacaktır.

5.koşu:Günün zor yarışlarından birisi olduğunu düşündüğüm koşuda kazanmasını beklediğim safkan,  daha uygun sıklet ve rakiple koşacağı çarşamba günkü yarışı yerine burayı tercihleyen Kainatım' dır.Eğer beklenilen yarışını yapamaz ise yukarıdaki  ilk dört safkanın da şanlarının eşit olduğunu  bilmenizi isterim.

6.koşu:Maşallah tüm koşularında yüreğini ortaya koyan kaliteli kısrak Hürat kendisine ağır gelecek Gazi koşusundan sonra koşacağı bu ilk yarışında inşallah "yarış yorgunluğu " yaşamaz.Yeterli şekilde dinlendirilerek gelecek olursa  kazanacaktır..Biraz eksik koşması halinde zaten rakipleri bellidir.

7.koşu:Beraber koştukları Anafartalar koşusunda yakın ara yarışı bitiren safkanlardan Grashof, King Of The Sun ve Angel Of Death' in yine ön planda şanslı gösterildikleri koşuda benim cazip banko adayım bu yarışın 4. sü olmasına rağmen potoyu hepsinden diri geçen Varan Efe olacaktır.AGF sıralamasında 4.- 5.  at olarak çıkması muhtemel safkan, kazanması halinde tüm bahis  oyunlarını  cazip hale getirecektir.

8.koşu:İlk kez start alacak dişi tayların maiden koşusunda Ankara' daki çalışmalarında adeta kum pisti söken  Turbo yavrusu Bahar Gözlüm ile,sentetik pistte yaptığı sprintini ve eşgalini çok beğendiğim  Luna Dancer arasında startı daha iyi alan tayın kazanacağı bir koşu olarak değerlendiriyorum.

9.koşu:Günün son koşusunda grubun en ağır sıklet taşıyacak olan safkanı Kasmanbey' in ağır kilolara alışkın olan güçlü yapısına güveniyor,aprantisiyle uyum sorunu yaşamaz ise yarışın en şanslı atı olacağını düşünüyorum.Kasmanbey' e sadece bir rakip önereceğim o da son yarışları çok başarılı olan ve uygun sıkletle start alacak Kartal Kız' dır.Gerisi size kalmış.


Saat:22.15

Hepinize bol şanslar diliyorum...Hiç yorum yok