Header Ads

YENİ EKLENENLER

31 Temmuz 2019 Elazığ Yarışlarına İlişkin Kısa Notlar (Metin Hoca )


 Elazığ Yarışlarının Dayanılmaz Cazibesi

Dün 30 Temmuz tarihli takvimin son yaprağını kopardığımda, " bir gün daha gitti ömürden ve bir Elazığ altılısında beşte kaldık yeniden  " diye kendi kendime söylendim.Dünden haraketle geriye sarıp 17 Nisan tarihli Elazığ koşularının bu yılki ilk yarış gününe dair yaptığım yorumları sitemizin arşivinden bulup , ilk yarış gününden düne kadar olan bu yılki kişisel yorum- tahmin serüvenimi bir kez daha değerlendirme fırsatı buldum.

Elazığ koşularının ilk günü ( 17 nisan ) yaptığım yorumların ardından paylaştığım altılı şablonu aşağıdaki biçimdeydi.Son ayağa kadar getirdiğimiz altılıyı 6 at yazmama rağmen bulamadık.Altılı ganyan 93 bin Tl. ikramiye verdi.

6 - HIZLI ZELİŞ        
12 - 5 - 1 - 8
5 - 8 - 3 - 9
2 - 9 - 3
13  - 2 - 1 - 7 - 6 - 10
1 - 2 - 11 - 7 - 14 - 12

Dün sonuçlanan koşulara ait yorumları zaten biliyorsunuz, ilk ayakta kaybedip beşte kaldığımız altılı ganyan da 6 bin TL. ikramiye verdi.

Değerli dostlar, işte benim için Elazığ koşularının vazgeçilmez cazibesi, sıklıkla cazip  ikramiyelere yaklaşıp ( haliyle siz takipçi dostlarımızı da yaklaştırıp ) bir türlü sonuca ulaşamamış olmanın ve bu macerayı tekrar tekrar yaşamanın heyecanından vazgeçemiyor oluşumdur.Pek çok kez yaşanan kimi olumsuzluklara kızıp bir daha Doğu illerimizde yapılan yarışlarla uğraşmama kararını verme sınırına gelmiş olsam da, sonuçta  yeniden " kürkçü dükkanına" dönmüşümdür.
Öyle görünüyor ki bu serüven sağlığım müsade ettikçe devam edecek.Sizlere  az da olsa yardımım dokunuyorsa bundan mutluluk duyarım.

Bir de bazı dostlarım soruyor," hocam bu takvimin son yaprağı takıntısı nedir " diye.Yeri gelmişken birkaç cümleyle açıklamaya çalışayım.Belki 50 yaş ve üstü dostlarımız rahatlıkla evlerinin duvarlarında asılı olan " Saatli Maarif Takvimini " hatırlayacaklardır. Günümüzde eskisi kadar yaygın olmasa da  kullananların bulunduğu yapraklı duvar takviminden kopardığınız son yaprak çok önemliydi.Öncelikle hayatınızdan bir günün daha eksildiğini hissederdiniz.Eğer eskisi gibi ziyaretçileriniz gelmiyorsa, " unutulduk takvimin son yaprağında " diye hafiften serzenişte bulunabilirdiniz.Veyahut kopardığınız son yapraktan, doğacak çocuklara isim de bulabilirdiniz,akşam yemeğinde ne pişirebileceğinizi anlatan yemek tarifi de.Tarihte bugün köşesinden 50 yıl önceki olmuş tarihi olayları da yeniden hatırlayabileceğiniz gibi,cemrenin toprağa ne zaman düşeceğini de  öğrenebilirdiniz.Ya da  okuduğunuz Hadisten aklınızda kalanıyla, ikindi namazından sonra cami imamını sınava da çekebilirdiniz.Yani dostlar sadece bir kağıt parçası diyip geçmeyin , bir zamanlar insan hayatına katkıda bulunan çok işlevli parçalardı onlar.
 Bu arada sitemizin yöneticisi Şenol kardeşimden " takvimin son yaprağından notlar " adı altında bir bölüm açmasını rica edeceğim.Ne zaman sizlerle sohbet etmek istersem o bölümde birşeyler yazmaya çalışacağım.
Saygı, sevgi ve selamlarımla...

Hiç yorum yok