Header Ads

YENİ EKLENENLER

Yeni Başlayanlar İçin Tahmincileri Tanıma Rehberi ( Metin Hoca )


    Değerli dostlar,konumuz at yarışı olduğu için bildiğiniz üzere olayımızda en önemli faktorlerden birisi koşular üzerine yorum ve tahmin yapmaktır. Bu durum müşterek bahislerin başlangıcından günümüze kadar devam edegelmiştir.Burada benim özellikle yapmak istediğim, at yarışlarına yeni ilgi duymaya başlamış kardeşlerime naçizane  birkaç tavsiyede bulunmaktır.
  Eğer yarış varsa tahmin ve yorumlara ihtiyaç duyulması kaçınılmazdır.Tabi bu işleri yapan insan gücüne de.Hayatın her alanında olduğu gibi burada da duyulan ihtiyacı karşılamaya dönük bir kitle oluşacaktır.Bu sözkonusu kitle de kendi içinde sınıflara ayrılacak,her sınıf da kendi hedef kitlesine ulaşmanın çarelerini üretip.bu alanda kalıcı olmanın yollarını arayacaktır.
Şimdi sadede gelecek olursak,altılı ganyan oynamaya yeni başlamış kardeşlerime ( çoğunuzun benden genç olduğunu varsayıyorum ) naçizane tavsiyem, daha işin başındayken vazgeçmeleri şeklinde olacaktır.Çünkü zaman ilerledikçe geri dönüşü zorlaşan bir sürecin başladığını çevrenizde uzun süre bu işlerle uğraşan insanlardan duymuşluğunuz vardır.At yarışlarında kazanacak atı bulmak çok zor bir iştir.Çünkü bir futbol maçındaki gibi ( 1-0-2 den ibaret ) üç ihtimalin içerisinde sınırlı değildir.Nihayetinde iki canlı ( at ve jokey ) tarafından icra edilen bir spordur ve iki canlınında " fit " durumda olması gerekir.Buna hava şartları,pist durumları,yarış içerisinde ve yarış dışarısında oluşabilecek   olumsuzluklar ( listeyi daha da uzatabiliriz )  gibi pek çok faktörü de hesaba katmamız gerektiğini dikkate alacak olursak bu işin öyle pek de kolay bir iş olmadığını  daha iyi anlarız.Yani zor bir işle karşı karşıyasnız.Bu durumda ne yapacaksınız,sizden daha tecrübeli insan kaynağının ürettiği bilgiye ulaşmanın yollarını arayacaksınız.TV programlarından,gazete bülten tahminlerine ya da sosyal medya üzerinden verilen tahminlere ulaşmanın yollarını arayacaksınız.İşte tam burada ulaşmaya çalıştığınız " büyüklerinizi" daha iyi tanımanız için madde madde anlatmaya çalışacağım.

1.Grup:.TV programcıları ve yaygın medya kuruluşlarında çalışan tahminci ve yorumcular.Bunlar genelde eski jokey,antrenör ve at sahiplerinden oluşur.Tahminciliğin ' Nirvanasına ' ulaşmışlardır,  (Burada bir parantez açarak genelleme yapıp hepsi demiyorum,çünkü içlerinde mütavaziliğini korumayı başarabilenler hala mevcuttur.) yanlarında "yancı " bulundurmayı severler.Burunlarından kıl aldırmazlar,verdikleri tahminler ne kadar isabetsiz olursa olsun ertesi gün kaldıkları yerden devam etmeyi çok severler.Sizin programlarını izlemeniz ya da gazete bültenlerini alıp almamanız umurlarında değildir.Sizleri ekmek kırıntısına muhtaç serçe yerine koyup plazalarının balkonlarından bahşettikleri yeminizi (tahminlerini ) aşağılara doğru saçarlar.Laflarının üzerine laf ( Maho ağanın deyimiyle )  " pohlarının üstüne poh " istemezler.

2.Grup.Ücretli Tahmin Siteleri:Bunlar sizi potansiyel " müşteri" olarak görürler.Daha önceden elde ettikleri müşterilerinden aylık belli miktar ( bunlardan ayda 200 tl. ye kadar çıkanlar var ) ücretlerini toplayıp keyflerine bakarlar.Arada bir sosyal medya üzerinden paylaştıkları ( size uçuk rakam olarak gelebilir) 500 - 600 tl. civarı kuponlarla üyelerine  ne kadar büyük hizmette bulunduklarını anlatırlar.Sonuç itibarıyla " alan razı - veren razı "  pozisyonundadırlar.

3.Grup- WhatsApp grupları:Bunlardan yaygınlaşıp işi kurumsallaşmaya götürenlerin yanı sıra,ne kadar yakalarsam o kadarından 50 - 100 tl. koparırım anlayışında olanları da vardır ve beraberce  sosyal medya üzerinden faaliyetlerine devam ederler.Yapılan koşularda hangi at gelirse gelsin," grubumuzda paylaştık " derler.12 atın koştuğu bir koşuda 8 attan bahseder.Hangi at kazanırsa kazansın " üyelerimize ön planda önermiştik " türünden yaptıkları yaygara reklamlarla müstakbel müşterilerine umut pompalamaya devam ederler.

4.Grup:Ücretsizmiş gibi yaparak kendilerince yeterli üye sayısına ulaşınca  "ücretliye " geçiş yapacak olan siteler:Bunlar da genellikle 150 - 200 tl. civarında yaptıkları kuponlarla yakaldıkları mütavazi ikramiye veren altılıları abartarak hergün ikramiye kazandırıyormuş ilizyonu yaratmaya çalışırlar.Bu ilizyona kapılıp bir müddet ücretsiz yaptıkları üyelerine çeşitli gerekçeler dayatarak ücretliye  geçmelerinin ne kadar hayrınıza olacağından dem vurur ve sonunda belirledikleri ücreti ödememeniz halinde tahminlerini göremeyeceğiniz   bir şifreleme yöntemine geçerler.

5.Grup : Amatör bir ruhla kendi çalışmalarını ücretsiz sitelerinde paylaşırlar.Yaptıkları kuponlar genellikle 20 - 50 tl. arası olduğundan kaybedildiğinde kimsenin canı fazlaca yanmaz.Tek düşünceleri sitelernin giderlerini takipçilerinin reklam tıklaması karşılığı google'dan alacakları cüzi miktarlarla karşılayıp karşılayamayacaklarıdır.Bir müddet bu şekilde götürseler de daha fazla direnemeyip kapanmak zorunda kalırlar.Kapanan sitelerin yerine yeni meraklıların oluşturacağı siteler en kısa zamanda ikame olur ve bu çaresiz döngü bir devir daim şeklinde devam eder.

6.Grup - Ganyan bayilerinde ya da yakın kahvehanelerde takılırlar.Önlerindeki çay bardaklarının yanında gazetelerin yarış ekleri ve genellikle yakın gözlükleri bulunur.Sigaradan parmakları sararmış bıyıkları grileşmiştir.Yanına gelip " tekin kim abi " diyenleri şöyle bir tepeden tırnağa süzüp sanki dünyanın en büyük sırrını veiyormuşçasına gazete ekinde koyu renkle 95 puan verilmiş atın adını size fısıldayarak " 3. ayakta falanca geçilmez " derler.

Şimdi at yarışlarına yeni başlayan kardeşlerim, işte bu tahminci çeşitliliğinde size en uygun olanını bulup onu takip etmeye başlayacaksınız.Karar sizin .Yine de sizlere son sözüm yol yakınken  ve bu   işlere kendinizi tam bulaştırmamışken evinize dönün...


Hiç yorum yok